Atomové jádro, vazebná energie, jaderné reakce
Atomové jádro – malý útvar, kde protony a neutrony jsou poutány malými přitažlivými silami. Počet protonů se označuje jako protonové číslo Z, je stejné pro všechny atomy téhož prvku. Označuje rovněž celkový počet elektronů v obalu. Udává pořadí prvku v PSP. Počet neutronů v jádře se označuje neutronové číslo N . Součet protonů a neutronů, čili počet nukleonů, udává nukleonové číslo A.
Vazebná energie – při rozkladu atomového jádra na jednotlivé nukleony by se musela dodat energie k překonání vazebných sil. Tato energie je ekvivalentní energií, která se uvolnila při vzniku jádra z nukleonů. Nazývá se vazebnou energií jádra Ev a je mírou stability jádra.
Jaderné reakce – dochází k uvolnění energie
Štěpné reakce – těžké jádro zasažené neutronem se rozštěpí na dvě jádra menší a uvolňuje se přitom velké množství energie. Uvolněné neutrony mohou štěpit další jádra→ řetězová reakce. Kontrolovaný průběh jaderných reakcí umožňují jaderné reaktory.
Termonukleární r. – ze dvou lehčích jader vzniká jádro těžší a uvolňuje se při tom velké množství energie. Tato reakce může začít probíhat až při extrémně vysokých teplotách. Např. syntéza vodíku a deuteria za vzniku helia na slunci. Termonukleární reakce jsou mohutným zdrojem zářivé energie slunce a hvězd.
Transmutace jader – bombardováním určitých jader částicemi o dostatečné energii vzniká nové jádro s protonovým číslem a nukleonovým číslem jen s málo odlišným od jádra původního.